Publiczna Szkoła Podstawowa w Naroku

 

AKTUALNOŚCI

STRONA GŁÓWNA

DLA RODZICÓW

PROGRAMY EDUKACYJNE

GRONO PEDAGOGICZNE

ORGANIZACJE_SZKOLNE

O SZKOLE

eTWINNING

ARCHIWUM 2014/15

ARCHIWUM 2013/14

ARCHIWUM 2012/13

ARCHIWUM 2011/12

ARCHIWUM 2010/11

Podręczniki na rok szkolny 2015/16

Ostatnie zmiany

2016-04-06

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Naroku

ADRES: Narok, ul. Szkolna 19; 49-120 Dąbrowa

Tel. (077) 464 20 02; e-mail: szkolanarok@op.pl

WAŻNE LINKI:

MEN

Kuratorium Oświaty

OKE

Gmina Dąbrowa

MODN

WOM

WODIP

Realizowane projekty:

Media_bez_tajemnic

Chcemy żyć zdrowo i szczęśliwie

Czytam i rozumiem

Media around us

 

Archiwum  2013/2014

 

Zakończenie Roku Szkolnego 2013/14

27 czerwca był uroczystym dniem zakończenia zajęć w roku szkolnym 2013/2014. Po mszy świętej w kościele św. Floriana w Naroku cała społeczność szkolna z pocztem sztandarowym na czele udała się do szkoły na uroczystą akademię. Po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał dyrektor szkoły Przemysław Gajos. W swoim przemówieniu podsumował mijający rok szkolny, pogratulował uczniom sukcesów, a nauczycielom, Radzie Rodziców i obsłudze szkoły podziękował za wytężoną pracę m.in. przy projektach edukacyjnych oraz organizacji imprez szkolnych, konkursów i zawodów. Szczególne wyrazy uznania i podziękowania skierował do laureata Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego Daniela Gaidy, jego rodziców i nauczycielki pani Marii Sikory. Słowa wdzięczności za występ w koncercie zatytułowanym „Opolskie talenty w barwach muzyki”, który odbył się w Filharmonii Opolskiej z okazji 10-lecia Stowarzyszenia Szkół Innowacyjnych Regionu Opolskiego, przekazał również uczennicom klasy piątej Dominice Halickiej, Karolinie Mazur, Julii Szymańskiej i Faustynie Odziomek. Koncert okazał się bowiem wspaniałą promocją naszej szkoły, a udział w nim był wielkim wyróżnieniem. Podziękował także absolwentom za wspólnie spędzone w naszej szkole chwile, pogratulował ukończenia szkoły podstawowej i życzył sukcesów w dalszej edukacji, prosząc, żeby nie zapominali o swojej dawnej szkole. Natomiast wychowawczyniom kl. III i VI paniom Marioli Domanowskiej i Iwonie Adam wręczył podziękowania za doprowadzenie uczniów do końca kolejnych etapów edukacyjnych. Na zakończenie swojego wystąpienia dyrektor szkoły życzył wszystkim zdrowych i udanych wakacji, pełnych ruchu, zabawy i ciekawej lektury w pochmurne dni.

Po wystąpieniu pana dyrektora odbyło się uroczyste przekazanie sztandaru szkoły nowemu pocztowi sztandarowemu i ślubowanie absolwentów oraz wręczanie świadectw ukończenia szkoły podstawowej i listów gratulacyjnych. Następnie odbyła się część artystyczna przygotowana pod kierunkiem pani Iwony Adam przez kl.VI. Po czym w imieniu rodziców tegorocznych absolwentów głos zabrała pani Teresa Gaida, która w ciepłych słowach podziękowała gronu pedagogicznemu i obsłudze szkoły za trud włożony w wychowanie, kształcenie i zapewnienie godnych i bezpiecznych warunków do nauki. Na zakończenie wręczono świadectwa uczniom wyróżniającym się w nauce i nareszcie zabrzmiał symboliczny, ostatni przed wakacjami dzwonek.

Galeria zdjęć


Stypendia Naukowe Wójta Gminy Dąbrowa

26 czerwca dzień przed zakończeniem roku szkolnego Dyrektor GZEASiP Pan Janusz Staszowski w imieniu Wójta Gminy wręczył na uroczystym apelu listy gratulacyjne najlepszym uczniom naszej szkoły. Tym razem na naukowe stypendia zasłużyli sobie Daniel Gaida z klas VI, Dominika Halicka oraz Karolina Mazur z klasy V i Marta Angel z klasy IV. Gratulujemy stypendystom ciesząc się z ich wyników i zachęcamy oczywiście po wakacjach do intensywnej i systematycznej pracy.

Galeria zdjęć


Apel podsumowujący rok szkolny 2013/2014

26 czerwca 2014 r. odbył się apel podsumowujący osiągnięcia uczniów w naszej szkole. Uczniowie zostali nagrodzeni za konkursy przeprowadzone w roku szkolnym 2013/2014. A było tych konkursów sporo. Wielka akcja zbiórki surowców wtórnych , której przewodziła od początku klasa III. W zbiórce „Gorączka złota” najoszczędniejszymi okazali się uczniowie klas II. Karolina Graca została uhonorowana przez Pana Dyrektora pucharem za liczne osiągnięcia sportowe. Wśród uczniów naszej szkoły znalazła się jedna osoba, która w ciągu całego roku szkolnego nie opuściła ani jednego dni nauki. To Ewelina Głodek z klasy IV otrzymała dyplom i nagrodę za 100% frekwencję. Była też okazja wręczenia kart rowerowych dla czwartoklasistów. Panie uczące języków nagrodziły w konkursach językowych najpilniejszych uczniów. Cieszymy się z licznych sukcesów naszych uczniów i godne reprezentowanie jej w środowisku.

Apel zakończył się występem uczniów klas V-VI, którzy przygotowali do piosenki „Oh willkommen Sonnenschein” oprawę choreograficzną, wprowadzając wszystkich w wakacyjny nastój. Na piosenkę zareagowało nawet słoneczko, które po wielu dniach niepogody wyłoniło się spod chmur.

Galeria zdjęć


Zwycięzcy Szkolnego Konkursu Językowego Mistrz Misia Theo

Uczniowie klasa I-III kolejny już raz brali udział w Szkolnym Konkursie Języka Niemieckiego „ Mistrz Misia Theo”. Celem konkursu jest wykazanie się umiejętnościami posługiwania językiem niemieckim w codziennych sytuacjach oraz znajomością świata bohatera podręcznika do nauki języka niemieckiego Misia Theo.

Mali mistrzowie językowi zostali nagrodzeni dyplomami, pamiątkowymi upominkami oraz słodkimi jak miód batonikami.


Sukces za sukcesem

Kolejny powód do dumy. Mamy kolejnych, tym razem, aż dwóch laureatów w Ogólnopolskim Konkursie Języka Niemieckiego „ Olimpus”.

Marta Angel z klasy IV oraz Daniel Gaida z klasy VI odebrali na apelu podsumowującym rok szkolny 2013/2014 z rąk Pana Dyrektora Przemysława Gajosa oraz nauczyciela języka niemieckiego Pani Marii Sikory dyplomy laureatów oraz nagrody.

Galeria zdjęć


Uczniowie kl.II w gościnie u Państwa Urban

Galeria zdjęć


W krainie ziół i przypraw – tworzymy firmę ogrodniczą

„W krainie ziół i przypraw – tworzymy firmę ogrodniczą” to tytuł ścieżki edukacyjnej realizowanej w naszej szkole w klasach IV-VI w ramach projektu Fascynujący Świat Nauki i technologii.

Zioła to liczna grupa roślin, która ma liczne zastosowania w życiu człowieka. Przygotowuje się z nich leki, kosmetyki , herbatki lecznicze i orzeźwiające. Bez roślin przyprawowych nie można sobie wyobrazić przygotowania potraw. Zioła lecznicze regulują przemianę materii, pobudzają mechanizmy odpornościowe organizmu, są źródłem witamin i soli mineralnych. Jednym zdaniem zioła dostarczają naszemu życiu zdrowia, urody i smaku.

Uczniowie realizując ścieżkę dotyczącą ziół i przypraw wyszukiwali informacji o tych roślinach, gromadzili przepisy kulinarne i kosmetyczne z ich wykorzystaniem, poznając tym sposobem bogactwo i znaczenie roślin leczniczych i przyprawowych. Największą atrakcją okazały się zajęcia kulinarne z wykorzystaniem roślin leczniczych. Uczniowie przygotowali między innymi zupę pokrzywową oraz sałatkę z mlecza i krwawnika.

Na zajęciach projektowych planowali i tworzyli ogródek ziół, siali , sadzili, oznaczali i pielęgnowali wybrane przez siebie rośliny zielarskie i przyprawowe. Uczyli się również tworzenia biznesplanu i zakładali własną firmę ogrodniczą . Na spotkanie z rodzicami 4 czerwca przygotowano prezentację fotograficzną projektu oraz degustację sporządzonego przez uczniów soku z czarnego bzu i herbatek orzeźwiających.

Podsumowaniem projektu była wycieczka rowerowa po polach, łąkach i lasach Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Uczestnicy projektu wyszukiwali i rozpoznawali w naturze rośliny lecznicze i zioła, poznając bogactwo świata przyrody.

Galeria zdjęć

Maria Sikora i Grażyna Frejus


Gala Laureatów Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego

W poniedziałek 23 czerwca w Sali Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Wśród zaproszonych osób znaleźli się nasz laureat Daniel Gaida , jego rodzice oraz nauczyciel języka niemieckiego pani Maria Sikora.

Przewodniczący TSKN pan Ryszard Donica oraz członkowie Komisji Konkursowej wręczyli Danielowi dyplom laureata oraz nagrodę, zaś rodzicom i opiekunowi listy gratulacyjne. „Gratuluję uczniom, rodzicom i nauczycielom. Nikt nie przyznaje laurów, są one efektem ciężkiej pracy” to słowa wręczającej nagrody pani Moniki Witek. Galę laureatów uświetnił występ zespołu muzycznego „Solaris” z Zespołu Szkół Dwujęzycznych z Solarni.

Galeria zdjęć


PROJEKT FASCYNUJĄCY ŚWIAT NAUKI I TECHNOLOGII

ZAJĘCIA W MOBILNYM PLANETARIUM

27 maja 2014r.w ramach projektu "Fascynujący Świat Nauki i Technologii" naszą szkołę odwiedziło Mobilne Planetarium. Zajęcia odbywały się w sali wiejskiej w Naroku. Wzięli w nich udział wszyscy uczniowie naszej szkoły. Zajęcia były zróżnicowane i dostosowane do poziomu poszczególnych grup wiekowych. W planetarium panowała magiczna atmosfera. Podczas seansu uczniowie odbyli pełną emocji planetarną podróż do odległych zakątków Zdobyli wiedzę o Wszechświecie oraz poznali tajemnice skrywane w przestrzeni kosmicznej. Ta pouczająca lekcja astronomii pozwoliła rozbudzić zainteresowania tą dziedziną i dostarczyła dzieciom niepowtarzalnych wrażeń.

Galeria zdjęć


List od Ojca Świętego

Dzieci przygotowujące się w tym roku do I Komunii Świętej z inicjatywy pani katechetki napisały i wysłały listy z pozdrowieniami do Ojca Świętego Franciszka. Oto odpowiedź, która nadeszła do nas z Watykanu.

Maria Ludwik


PROJEKT FASCYNUJĄCY ŚWIAT NAUKI I TECHNOLOGII

Z WIZYTĄ W GOSPODARSTWIE AGROTURYSTYCZNYM "EKOSTYL" W BIADACZU

Klasy I-III, w ramach projektu Fascynujący Świat Nauki i Technologii, uczestniczyły w wycieczce do gospodarstwa ekologicznego „Ekostyl” w Biadaczu. Pobyt w gospodarstwie uatrakcyjnił bogaty program. Dzieci rozpoczęły wycieczkę od zajęć, na których dowiedziały się wielu ciekawostek, m. in. co to jest gospodarstwo ekologiczne, produkcja ekologiczna, jak wybrać ekologiczne jajka i rozpoznać zboża.

Podczas spaceru ścieżką edukacyjną zwiedziły wybiegi dla zwierząt. Na zajęciach „Od ziarenka do bochenka” dzieci uczyły się jak powstaje chleb, rozróżniały ziarna zbóż oraz mąkę razową od zwykłej. Dzieci miały okazję samodzielnie zrobić i upiec bułeczki. Na zakończenie pobytu odbyła się degustacja własnych wypieków.

Pobyt w gospodarstwie był dla uczniów ciekawą lekcją przyrody i ekologii. Dzień spędzony w gospodarstwie dostarczył uczniom klas I-III niezapomnianych wrażeń.

Galeria zdjęć


W krainie bajek

25 maja uczestniczyliśmy w uroczystości otwarcia wiejskiego placu zabaw. Każda klasa przedstawiła wybraną przez siebie bajkę. Klasa pierwsza pokazała bajkę ,,Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków’’, trzecia ,,Kota w butach’’, czwarta ,,O księżniczce, która szukała męża’’, piąta ,,Smerfy’’, a szósta w nowoczesnej wersji ,,Jasia i Małgosię w hipermarkecie’’. Poczuliśmy się jak w prawdziwej bajce m.in. za sprawą obecnej na placu zabaw stałej dekoracji w postaci Królewny Śnieżki z siedmioma krasnoludkami, Kubusia Puchatka i jego przyjaciół, smerfów wraz z Gargamelem i Klakierem oraz pszczółki Mai i Gucia.

Z uwagi na obchodzony 26 maja Dzień Mamy uczniowie klasy drugiej w pięknych słowach i gestach pokazali, jak ważne w naszym życiu są mamy i podziękowali za ich trud i obecność. Uczniowie przygotowali pod okiem wychowawców prześliczne upominki oraz laurki zawierające słowa miłości i wdzięczności.

M. Sikora

Galeria zdjęć


Wizyta czcicieli Jana Pawła II w PSP w Naroku

W czwartek 24.04.2014 r. Publiczną Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Naroku odwiedziła grupa rowerzystów zrzeszonych w Klubie Rowerzystów z Dobrzenia Wielkiego. Gościom towarzyszyły dzieci z Publicznego Przedszkola w Naroku wraz z Panią dyrektor Gizelą Przybyłą oraz opiekunkami. W imieniu dyrektora szkoły Pana Przemysława Gajosa gości przywitała i przedstawiła w skrócie historię narockiej „podstawówki„ Pani Maria Sikora. Wizyta miała miejsce w związku ze zbliżającą się kanonizacją wielkiego papieża. Goście złożyli pod popiersiem patrona bukiety żółtych oraz białych tulipanów, odczytali fragmenty jego tekstów dotyczących dzieci, którym zawsze poświęcał wiele uwagi. Wrażliwość Papieża, zakorzeniona w życiu przenikniętym Ewangelią, pozwalała mu kierować uwagę ku najmniejszym, najbardziej bezbronnym, potrzebującym miłości i opieki. Papież słowem i gestem dostrzegał ich obecność i troski. Zatrzymywał się przy nich i błogosławił, brał w ramiona. Na koniec odśpiewano wspólnie ulubioną pieśń Jana Pawła II „Barkę”.

M. Sikora

Galeria zdjęć


Wizyta uczniów w Urzędzie Gminy

Nietypowa lekcja miała miejsce 22 maja w Urzędzie Gminy Dąbrowa. Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jan Pawła II w Naroku wraz z opiekunami Dyrektorem Przemysławem Gajosem oraz Marią Sikorą złożyli wizytę w urzędzie. Spotkali się z Wójtem Markiem Leją, który opowiedział im o gminie w której mieszkają oraz czym zajmują się pracownicy urzędu. Podczas krótkiej wycieczki po urzędzie uczniowie zwiedzili stanowiska pracy w poszczególnych referatach, salę obrad oraz gabinet Wójta Gminy. Należy nadmienić, że szkoła w Naroku preferuje zdrowy styl życia, dlatego też uczniowie przyjechali do urzędu na rowerach.

Maria Sikora

Galeria zdjęć


 

Sukces wojewódzki ucznia naszej szkoły

Z wielką radością informujemy, iż uczeń kl. VI - Daniel Gaida, uzyskał tytuł laureata Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego. Konkurs organizowany był przez Kuratorium Oświaty w Opolu. W piątek 16 maja na uroczystej Gali w Centrum Wystawienniczo – Kongresowym w Opolu Daniel odebrał z rąk opolskiego wicekuratora Rafała Rippla nagrodę oraz dyplom laureata, zaś rodzice Daniela oraz Pani Sikora otrzymali listy gratulacyjne z podziękowaniami za trud i pracę, które doprowadziły do sukcesu.

Jesteśmy niezmiernie dumni z naszego ucznia. Warto nadmienić, że na przełomie ostatnich pięciu lat Daniel jest trzecim laureatem wojewódzkim z języka niemieckiego. Gratulujemy Danielowi życząc kolejnych tak znaczących sukcesów.

Maria Sikora

Galeria zdjęć


Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Opolu

Na początku maja uczniowie kl. II byli w schronisku dla zwierząt w Opolu. Od września zbierali dary. Opolskie schronisko chętnie przyjmuje dary ponieważ mieszka w nim o wiele więcej zwierząt niż powinno-niestety zbyt wielu ludzi nadal porzuca lub zaniedbuje swoje zwierzęta.

Poza wizytą w schronisku dzieci obejrzały remontowany Dworzec Główny w Opolu –niektórzy po raz pierwszy zobaczyli pociąg i jechali autobusem PKS-u .

Ewa Jarzyna

Galeria zdjęć


Patron szkoły w Naroku jest już Św. Janem Pawłem II

28 kwietnia, dzień po kanonizacji naszego Patrona uczciliśmy to wydarzenie w naszej szkole w sposób godny i uroczysty. Uczniowie ubrani w galowe stroje zobaczyli piękną prezentacje multimedialną poświęconą życiu i działalności Jana Pawła II, a następnie wszyscy razem śpiewaliśmy radosne pieśni na cześć naszego Świętego. Uczniowie przygotowali także serduszka, które uroczyście wraz z kwiatami złożyli pod popiersiem Patrona szkoły. Tej części uroczystości towarzyszył poczet sztandarowy. Po odśpiewaniu pieśni „My Jana Pawła uczniowie”, która jest hymnem naszej szkoły, głos zabrał dyrektor szkoły pan Przemysław Gajos . W swoim wystąpieniu dyrektor przypomniał najważniejsze cytaty zaczerpnięte z nauczania patrona skierowanego do młodzieży. Szczególny nacisk położył na słowa „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was tego nie wymagali”, które stanowią motto działalności naszej szkoły.  Do tego wyjątkowego wydarzenia przygotowywaliśmy się przez cały Wielki Post. Razem z "Małym Gościem" codziennie wypełnialiśmy różne zadania, nasze serca w tym dniu były szczególnie piękne i pełne ciepła.

Maria Ludwik

Galeria zdjęć


Jugend trägt Gedichte vor

Marta Angel, Dominika Halicka oraz Daniel Gaida brali udział w jubileuszowym XX Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim „Jugend trägt Gedichte vor”, który miał miejsce 7 maja w Domu Kultury w Prószkowie. Mimo niepogody przepiękna dekoracja sceny oraz recytacja poezji wprowadziły niesamowity nastrój. Poziom tegorocznego konkursu zdaniem jury i obecnych zaproszonych gości był bardzo wysoki, a wykonawcy recytowali bezbłędnie, doskonale przygotowane wiersze.

Nasi uczniowie nie znaleźli się w piątce najlepszych, ale zaprezentowali się wyśmienicie. Otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.

M. Sikora

Galeria zdjęć


Wielkanocne wypieki

Uczniowie klasy III na zajęciach języka niemieckiego poznawali nazwy produktów żywnościowych . Podsumowaniem zajęć było pieczenie baranków i zajączków wielkanocnych. Mali cukiernicy musieli odważyć potrzebne składniki według podanego przepisu, dobrze je wymieszać i dokładnie natłuścić formy. Największą atrakcją było lukrowanie i ozdabianie wypieków. Wspólne pieczenie smakołyków wielkanocnych było doskonałym pretekstem do poznania bliżej zwyczajów i tradycji związanych z Wielkanocą. Wypieki stanowiły wspaniałą dekorację na stole podczas klasowego śniadania wielkanocnego.

Maria Sikora

Galeria zdjęć


ME AND MY LIFE- THE DAYS TO REMEMBER

Na początku kwietnia w naszej szkole odbyła się kolejna edycja gminnego konkursu z języka angielskiego ‘’ ME AND MY LIFE’’. Uczestnicy konkursu wykonali pracę w formie książki ze słowniczkiem polsko-angielskim. W projekcie zawarty był opis wybranego święta, przepis lub opis ulubionej potrawy, porównanie obchodów wybranego świętaw Polsce i w Wielkiej Brytanii oraz formy spędzania wolnego czasu podczas wolnych dni.

Jury w składzie: dyr. PSP w Naroku Przemysław Gajos, nauczyciel języka angielskiego Agnieszka Chojnacka, nauczyciel języka niemieckiego Mariola Sikora oraz nauczyciel plastyki Marek Pobierowski oceniali nadesłane prace biorąc pod uwagę następujące kryteria:

- forma projektu

- strona estetyczna

- wykorzystanie materiałów np.: zdjęcia, rysunek

- uwzględnienie pomysłów na prezentacje danego tematu.

- treść

- użyte struktury gramatyczne

-słownictwo

- poprawność

Oto wyniki:

I miejsce- Ida Kokoszka (PSP Sławice)

II miejsce- Oliwia Mendel (PSP Dąbrowa)

II miejsce – Zuzanna Patrzyk (PSP Dąbrowa)

III miejsce- Celestyna Rumin (PSP Dąbrowa)

Wyróżnienie: Jakub Polikowski (PSP Dąbrowa)

Nagrody na konkurs zostały zakupione przez sponsorów: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe DEKA, Zarząd Mienia Komunalnego sp.z.o.o w Lewinie Brzeskim oraz PSP w Naroku. Dziękujemy!!!

Agnieszka Chojnacka


Szkolny Konkurs Kroszonkarski

12 kwietnia 2014 r. w naszej szkole w ramach zajęć koła regionalnego odbył się Szkolny Konkurs Kroszonkarski. Konkurs ma na celu poznanie technik zdobniczych jaj oraz podtrzymanie tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Wzięli w nim udział chętni uczniowie klas IV-VI. Jajka zdobiono różnymi technikami, lecz najtrudniejsza okazała się technika rytownicza. Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i piękne nagrody. Gratulujemy zwycięzcom Marcie Angel, Dominice Halickiej, Faustynie Odziomek oraz Filipowi Bauczowi. Zachęcamy wszystkich do kultywowania pięknej tradycji zdobienia jaj.

opiekun koła regionalnego: Maria Sikora

Galeria zdjęć


Gminny Konkurs Recytatorski w Języku Niemieckim „ Im Garten der Poesie”

12 kwietnia 2014 roku Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Naroku była organizatorem kolejnego już Gminnego Konkursu Recytatorskiego w Języku Niemieckim, który w tym roku odbywał się pod hasłem „ Im Garten der Poesie”( W ogrodzie poezji”).

Do udziału w konkursie zaproszono uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów gminy Dąbrowa. Młodzi recytatorzy rywalizowali w trzech kategoriach: uczniów klas I- III , uczniów klas IV-VI oraz gimnazjalistów. Prezentowali oni różnorodne teksty poetów śląskich od klasyki do współczesności tworzących w języku niemieckim. Ocenie podlegały kultura słowa, interpretacja, przekaz prezentowanych tekstów, dobór repertuaru oraz wrażenia artystyczne. Uczestnicy konkursu udowodnili, że lubią poezję oraz wspaniale radzą sobie z recytacją.

Jury w składzie Maria Sikora ,Gabriela Burczek, Ewa Jagiełło oraz Anna Dudek wyłoniło laureatów konkursu, którzy z rąk Pana wójta Marka Leji odebrali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.

Wyniki konkursu:

Kategoria klas I-III

1. Dominik Kobienia PSP Sławice

2. Karolina Starosta PSP Sławice

3. Zofia Cieślak PSP Sławice

Wyróżnienia : Paulina Kijowska PSP Narok

Gabriel Urban PSP Narok

Kategoria klas IV-VI

1. Daniel Gaida PSP Narok

2. Antonia Buhl PSP Sławicc

3. Agata Swora PSP Sławice

Wyróżnienia : Kinga Prudlik PSP Sławice

Dominika Halicka PSP Narok

Marta Angel PSP Narok

Kategoria gimnazja:

1.Kamila Lach PG Żelazna

2. Marta Spik PG Żelazna

3. Wiktoria Wacławczyk PG Żelazna

Wyróżnienie Monika Pasoń ZS Chróścina

Nauczyciel języka niemieckiego odpowiedzialny za przeprowadzenie konkursu zatroszczył się o nagrody pozyskane od sponsorów oraz poczęstunek dla uczestników konkursu ich opiekunów oraz licznie zaproszonych gości. Jak co roku gościnnie z programem artystycznym w języku niemieckim wystąpiły przedszkolaki PP im . Świętego Franciszka z Asyżu w Naroku. Na zakończenie konkursu dyrektor Przemysław Gajos wręczył zaproszonym gościom kartki z życzeniami świątecznymi oraz pamiątkowe upominki wykonane na zajęciach koła języka niemieckiego.

Galeria zdjęć

Opracowała: Maria Sikora


Sałatki Grażyny

Galeria zdjęć


Teatr cieni w klasie piątej

Teatr odgrywa niezmiernie ważną rolę w życiu dzieci. Jest niezbędny do ich rozwoju, ponieważ przez kreację i stwarzanie nowych rzeczywistości poznają nowy świat. Zabawa w teatr zawsze sprawia dzieciom dużo radości. Warto ją urozmaicić, tworząc teatr cieni. Kukiełki są łatwe do wykonania. Potrzebne są karton, patyczki do szaszłyków, nożyczki i taśma klejąca. Uczniowie  wykonują kukiełki do wybranej baśni lub sami tworzą historyjkę układając do niej dialogi.

Ta zabawa ćwiczy myślenie przestrzenne i  rozumienie zmiany perspektywy. Wprowadza ucznia w świat sztuki. Pokazuje, że obiekty zmieniają swój obraz pod wpływem światła, kiedy widzimy ich cienie. Ta forma nauczania języka pobudza myślenie i wyobraźnię, rozbudza ciekawość, uczy samodzielności oraz umiejętności współdziałania w zespole.

M. Sikora

Galeria zdjęć


Wizyta w Gimnazjum

W piątek 4 kwietnia uczniowie klasy VI pod opieką Pani Marii Sikory i dyrektora Przemysława Gajosa odwiedzili Publiczne Gimnazjum im. Kamila Baczyńskiego – poety i żołnierza Armii Krajowej w Żelaznej. Powodem wizyty było zaproszenie na zorganizowane w tej szkole Drzwi Otwarte. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z historią i osiągnięciami gimnazjum oraz posłuchać, co sądzą o szkole ich starsi koledzy. Dla przyszłych uczniów z Naroka i ze Sławic przygotowano lekcję otwartą z historii, kilka atrakcji artystycznych oraz przedstawiono ciekawą ofertę edukacyjną.

Maria Sikora

Galeria zdjęć


Szkolny Konkurs recytatorski w Języku Niemieckim

W środę 2 kwietnia odbył się w naszej szkole kolejny już Szkolny Konkurs Recytatorski „Jugend trägt Gedichte vor” . Każdy z uczestników konkursu wyrecytował utwór poetycki w języku niemiecki. Niektórzy mimo tremy poradzili sobie doskonale. Komisja w skład której wchodzili Pan dyrektor Przemysław Gajos oraz nauczycielki języków Pani Maria Sikora oraz Pani Agnieszka Chojnacka oceniali recytatorów biorąc pod uwagę intonację, wymowę oraz ogólne wrażenia artystyczne.

W klasach I-III wyróżnienia otrzymali :

- Paulina Kijowska

- Gabriel Urban

- Tomasz Pek

W klasach IV-VI najlepszymi okazali się:

- Daniel Gaida

- Marta Angel

- Dominika Halicka

Te osoby będą reprezentowały naszą szkołę w eliminacjach gminnych, które odbędą się 11 kwietnia.

Życzymy wszystkim powodzenia.

Galeria zdjęć

Maria Sikora


Sprawdzian klasy VI

Galeria zdjęć


Pierwszy dzień wiosny

W piękny i słoneczny dzień 21 marca uczniowie i nauczyciele z radością powitali wiosnę. W tym dniu uczniowie przyszli do szkoły w wielobarwnych i śmiesznych strojach, które sprawiły, że od rana wyczuwało się nadejście upragnionej pory roku.

Każda klasa witała wiosnę w przez siebie obrany sposób. Było przejście barwnego korowodu pierwszoklasistów przez Narok, ognisko oraz gry i zabawy.

M. Sikora

Galeria zdjęć


Zajęcia edukacyjne w Nadleśnictwie Grudzice

We wtorek 25 marca uczniowie klas IV-VI w ramach realizacji projektu Fascynujący Świat Nauki i Technologii brali udział w warsztatach w Zielonym Centrum Edukacji Przyrodniczej przy Nadleśnictwie. Zajęcia prowadzone były przez edukatorów nadleśnictwa. Dzięki eksponatom zebranym w Sali Edukacyjnej uczniowie mogli na własne oczy poznać tajniki Polskiej oraz lokalnej przyrody, jak również podstawy gospodarki leśnej. Zapoznali się również z zagadnieniami dotyczącymi prawidłowego zachowania w lesie, różnorodnością roślin i zwierząt zamieszkujących tereny nadleśnictwa oraz ile trzeba trudu, by wszystko co składa się na ekosystem leśny harmonijnie funkcjonowało. Mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu ochrony lasu i zalesiania go. Doskonałym zwieńczeniem wycieczki był wyświetlony film edukacyjny.

nauczyciel przyrody: Maria Sikora

Galeria zdjęć


Przegląd kolędników w Opolu

Uwieńczeniem tegorocznego kolędowania misyjnego 2013/2014 był IX Przegląd Kolędników Misyjnych. Odbył się on w sobotę 8 lutego w małej auli Wyższego Seminarium Duchownego w Opolu. W Przeglądzie Kolędników Misyjnych wzięło udział ponad 120 uczestników. W tym grupa z Naroka przygotowana przez Panią katechetkę Marię Ludwig oraz Panią Marię Sikora. Do pomocy włączyli się niezawodni rodzice. Po prezentacji poszczególnych programów kolędniczych na małych misjonarzy czekał słodki poczęstunek. Na zakończenie w imieniu Biskupa Opolskiego ksiądz Stanisław Klein podziękował wszystkim, którzy wspomagają dzieła misyjne. Uczestnicy przeglądu oraz ich opiekunowie otrzymali pamiątki oraz okolicznościowe dyplomy.

Galeria zdjęć

M. Sikora


WALENTYNKI

W piątek, tuż przed feriami zimowymi, naszą szkołę odwiedził amorek. Przez cały tydzień, uczniowie klas I-VI mogli pisać miłosne wierszyki w języku angielskim i wrzucać je do walentynkowej skrzynki. Kartek i laurek było tak dużo, że potrzebna była pomoc uczniów z klasy IV, którzy pozdrawiając każdego słowami ‘Happy Valentine’s day’ ! rozdawali listy.

  Agnieszka Chojnacka


 

Dzień Chorego

Doświadczenie choroby zawsze jest trudne dla chorego i jego rodziny, dlatego uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas w Naroku postanowili przygotować 11 lutego w Dniu Chorego małe upominki z życzeniami dla chorych i samotnych parafian. Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się także w tym dniu do spotkania organizowanego przez Parafialny Zespół Caritas. Po uroczystej mszy świętej odprawionej przez Księdza Proboszcza Witolda Walusiaka naroccy seniorzy przeszli do odnowionej sali wiejskiej i podczas poczęstunku przygotowanego przez Panie z Caritasu wysłuchali koncertu piosenek w wykonaniu dzieci naszej szkoły. Mamy nadzieję, że tym małym gestem przyczyniliśmy się do rozpromienienia szarości codziennych dni, smutku choroby i samotności chorych .

Maja Ludwig opiekun Szkolnego Koła Caritas

Galeria zdjęć


 

Najlepsi z języka niemieckiego

5 lutego na apelu podsumowującym wyniki nauczania oraz osiągnięcia uczniów w I semestrze roku szkolnego 2013/2014 rozstrzygnięty został konkurs z języka niemieckiego dla uczniów klas I-III Mistrz Misia Theo. Celem konkursu było wykazanie się umiejętnościami posługiwania się językiem niemieckim w codziennych sytuacjach oraz znajomością świata bohatera podręcznika „Ich und du” Misia Theo. Zwycięscy konkursu zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami oraz drobnymi upominkami.

Daniel Gaida zdobywca I miejsca Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Niemieckiego na etapie szkolnym oraz II miejsca na etapie gminnym odebrał z rąk Pana Dyrektora Przemysława Gajosa dyplom oraz nagrodę. Czekamy na kolejne sukcesy naszych uczniów w konkursach językowych, które odbędą się już niebawem.

Maria Sikora

Galeria zdjęć


 

Dzień Babci i Dziadka w narockiej szkole

W styczniu tradycyjnie obchodzony jest w PSP im. Jana Pawła II w Naroku Dzień Babci i Dzień Dziadka. Z tej okazji 22 stycznia br.w naszej szkole odbyło się uroczyste spotkanie, na które przybyło liczne grono zaproszonych babć i dziadków. Dyrektor szkoły pan Przemysław Gajos wszystkich serdecznie przywitał i przekazał im gratulacje oraz życzenia zdrowia, wsparcia i zrozumienia ze strony własnych dzieci i wnuków.

Natomiast uczniowie klas I – IV przygotowali program artystyczny, na który złożyły się wzruszające wiersze i piosenki. Dzieci wręczyły też własnoręcznie przygotowane laurki i upominki.

Po części oficjalnej szanowni goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, zorganizowany dzięki pomocy i zaangażowaniu rodziców. Atrakcją spotkania okazało się też wspólne śpiewanie wielu popularnych biesiadnych piosenek, do których przygrywał nauczyciel muzyki pan Marek Pobierowski. Wszystkim gościom spodobały się klimat spotkania i ciepłe przyjęcie. Podkreślało to wielu seniorów, którzy obiecywali, że w przyszłym roku również nas odwiedzą.

Mariola Domanowska

Galeria zdjęć


Nasza szkoła przystąpiła do realizacji projektu „Fascynujący świat nauki i technologii”.

W dniach 12 i 13 grudnia uczniowie klas I-VI PSP w Naroku w ramach realizacji zadań projektu „ Fascynujący świat nauki i technologii” brali udział w zajęciach w pracowniach eksperymentalnych Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu. W dniu 25.03 2014 r. planowany jest kolejny wyjazd do tzw. gospodarstw edukacyjnych na zajęcia o tematyce przyrodniczej. W tym roku odbędą się również zajęcia w tzw. mobilnych planetariach.

Projekt zakłada współpracę wielu instytucji w zakresie jego realizacji, m.in. instytucje kultury, ośrodki naukowe, uczelnie wyższe, gospodarstwa edukacyjne. Zaplanowane w projekcie działania są spójne i wprowadzą nową jakość w edukacji. Pokażą bogatą ofertę edukacyjną dla dzieci i młodzieży, a szkoła i nauczyciele wykorzystując szerokie spektrum metod nauczania i środków dydaktycznych pozwalają rozwijać uczniom swoje zainteresowania i pasje. Pozwolą one dostosować edukację do możliwości każdego ucznia na miarę XXI w. Działania te będą wsparciem dla nauczycieli w realizacji podstawy programowej I i II etapu edukacyjnego z ukierunkowaniem na rozwój umiejętności kluczowych.

Projekt przewiduje następujące działania:

Działanie I – badania

Przebadanie wszystkich uczniów, narzędziami zakupionymi i nieodpłatnie przekazanymi do każdej szkoły. Badanie ma na celu opracowanie diagnozy i pomocy uczniom w zakresie: trudności w pisaniu, czytaniu, rozumieniu trudności w uczeniu się matematyki, potencjału i możliwości humanistyczno-przyrodniczych uczniów. Diagnoza zostanie przeprowadzona przez nauczycieli danej szkoły dwukrotnie: we wrześniu 2013 r. i we wrześniu 2014 r.
Każda szkoła uczestnicząca w projekcie po zakończeniu projektu będzie posiadała profesjonalne programy do diagnozy trudności i predyspozycji uczniów co w znacznym stopniu usprawni realizację zadań wynikających z rozporządzenia MEN o pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Działanie II – zajęcia pozalekcyjne
Nauczyciele w oparciu o zaproponowany scenariusz będą mieli możliwość przekazania swoim uczniom wiedzy i umiejętności w ramach zajęć pozalekcyjnych. Zajęcia mają na celu zainteresowanie uczniów daną dyscypliną nauki i zachęcenie do pogłębiania własnej wiedzy.

Zajęcia pozaszkolne – wyjazdy edukacyjne

Działanie III
 – Regionalne Centrum Nauki i Eksperymentu:
Zajęcia dla wszystkich uczniów odbywać się będą w pracowniach eksperymentalno-doświadczalnych Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu. Są to pracownie wyposażone w przyrządy do doświadczeń m.in. z mechaniki, optyki, astronomii, muzyki, techniki, nowoczesnych technologii, przyrody, do prowadzenia badań powietrza, wody i zmysłów człowieka. Mają za zadanie pobudzanie uczniów do poznawczego sposobu zdobywania wiedzy.

Działanie IV – zajęcia w instytucjach kultury i gospodarstwach edukacyjnych
Zaplanowane zajęcia realizowane będą w instytucjach kultury (np. kina, teatry, filharmonie, galerie, muzea itp.) oraz w gospodarstwach edukacyjnych z terenu województwa opolskiego.

Działanie V – zajęcia w ośrodkach akademickich 

Zajęcia realizowane będą w ośrodkach akademickich dla uczniów z klas IV-VI. Będą uzupełnieniem zajęć w pracowniach eksperymentalnych Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji.

Opracowali na podstawie materiałów promocyjnych projektu „Fascynujący Świat Nauki i Technologii” M. Sikora i P. Gajos

Galeria zdjęć


Kolędnicy misyjni w Naroku

Święta Bożego Narodzenia to najważniejsze i jednocześnie najbogatsze w tradycje i obrzędy ludowe święto. Jednym z tych obrzędów jest zwyczaj kolędowania i odwiedzania domów przez kolędników. Uczniowie PSP im. Jana Pawła II w Naroku pielęgnując ten piękny zwyczaj z niezwykłym zaangażowaniem wędrowali pod opieką nauczycielek Marii Ludwig oraz Marii Sikory po zagrodach mieszkańców Naroka. Śpiewając kolędy oraz życząc pomyślności w Nowym Roku. Jako kolędnicy misyjni, uczą się ponoszenia trudu i składania ofiary z własnego wolnego czasu, a uzbierane datki przekazują na cele misyjne. W tym roku wsparli rówieśników z Republiki Konga i Demokratycznej Republiki Konga oraz Dom Matki i Dziecka w Opolu-Grudziacach. Uczniowie i nauczyciele narockiej szkoły pielęgnują ten zwyczaj, pamiętając o tym, że ich patron oczekiwał tego, by wspierać najbardziej potrzebujących zamiast stawiać mu pomniki i popiersia.

Galeria zdjęć


XIV MIĘDZYSZKOLNY KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK NAROK 2014

Konkurs był organizowany przez PSP im. Jana Pawła II w Naroku

Jury konkursu:

Joanna Wójcik

Tadeusz Berlik

Zbigniew Janowski

Laureaci:

Galeria zdjęć

kat. solista I - III

1. Maja Grygierczyk - PSP nr 7 Opole

2. Marta Blaźlak - PSP nr 10 Opole

3. Julia Gadzińska - PSP Sławice

kat. zespół I - III

1. ZS Chróścice

2. PSP Sławice

3. PSP nr 10 Opole

kat. solista IV - VI

1. Julia Sosnowska - ZS Chróścice

2. Jessica Stelmach - PSP nr 7 Opole

3. Magdalena Ulka - PSP nr 10 Opole

 4. Piotr Skrzypczik -wyróżnienie

kat. zespół IV - VI

1. PSP Narok

2. PSP Sławice

3. nagrody nie przyznano


 

Sukces Daniela w konkursie języka niemieckiego

W dniu 8 stycznia 2014 roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Sławicach odbyły się eliminacje gminne Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego. Nasz uczeń Daniel Gaida uplasował się na wysokim i zaszczytnym II miejscu. Zdobywając powyżej 85% punktów. Dzięki temu zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego, czym sprawił nam miłą niespodziankę. Daniel musiał wykazać się rozumieniem tekstu pisanego dotyczącego uciekinierów syryjskich osiedlających się w Niemczech oraz znajomością geografii Niemiec. Zmagał się z zadaniami z zakresu kultury krajów niemieckojęzycznych oraz Śląska. Jedno z zadań dotyczyło nazw powiatów województwa opolskiego w języku niemiecki.  Liczymy na kolejne sukcesy Daniela w potyczkach z językiem niemieckim.    

nauczyciel j. niemieckiego

mgr Maria Sikora


Spotkanie wigilijne w Naroku

18 grudnia 2013r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Naroku odbyło się tradycyjne spotkanie wigilijne zorganizowane przez klasę szóstą. W spotkaniu oprócz nauczycieli i pracowników wzięli udział przyjaciele szkoły, a wśród nich Pan Wójt Marek Leja, dyrektor GZEASiP Janusz Staszowski, ksiądz proboszcz Witold Walusiak oraz dyrektor Publicznego Przedszkola im. Św. Franciszka z Asyżu w Naroku.

Wspólne wigilie dla przyjaciół szkoły są już długoletnią tradycją w narockiej placówce i stanowią wyraz wdzięczności uczniów za wspieranie ich rozwoju podczas sześcioletniej edukacji. Uczniowie w programie artystycznym przygotowanym po kierunkiem wychowawcy Iwony Adam oraz nauczyciela muzyki Marka Pobierowskiego wspominali zwyczaje wigilijne, zwrócili uwagę na potrzebę wspierania drugiego człowieka, który nigdy nie powinien być samotny. Uświadomili również, jak ważne w życiu ludzkim są miłość i przebaczenie.

Po przedstawieniu dyrektor szkoły Przemysław Gajos złożył wszystkim życzenia świąteczno - noworoczne i zaprosił do tradycyjnego przełamania się opłatkiem i wspólnego kolędowania przy wigilijnym stole przygotowanym przez rodziców, którzy włożyli dużo trudu i serca w zorganizowanie naszej tradycyjnej wigilii.

 

Galeria zdjęć


 

W oczekiwaniu na najpiękniejsze święta

Magia Świąt Bożego Narodzenia zawitała również do naszej szkoły, kiedy to uczniowie poznają i kultywują tradycje najpiękniejszych świąt w roku. W niezwykłym nastroju, niezwykłe oczekiwanie na najpiękniejsze święta , którym towarzyszą zajęcia tworzenia ozdób i  kartek świątecznych oraz nauka kolęd i pastorałek w kilku językach. Uczniowie dekorują sale lekcyjne i ozdabiają choinki. Ale najbardziej oczekiwany jest ostatni dzień przed feriami świątecznymi. Wtedy to na uroczystym apelu klasy prezentują swoje ulubione kolędy. A później tradycyjne składanie życzeń, dzielenie się opłatkiem i klasowe wigilie, na których popróbować można wigilijnych potraw.

Niechaj mądrość najpiękniejszych i najprawdziwszych słów płynących z bożonarodzeniowego kolędowania zagoszczą w każdym otwartym na miłość i dobroć sercu.

                                                                   Maria Sikora

Galeria zdjęć


Zabawa w teatr

Zabawa w teatr oraz rozwój twórczego myślenia to ważne elementy wspierania nauki języków u dzieci. Drama rozwija wyobraźnię i wrażliwość emocjonalną. Zaangażowanie uczniów wzrasta, kiedy podejmują sami decyzję, co do wyboru scenariusza, roli a także strojów i dekoracji. W inscenizacji mogą brać udział wszyscy uczniowie, grając te same lub różne role. Uczniowie na lekcjach języka niemieckiego są często aktorami bez scenariusza wcielając się w postacie swoich podręcznikowych bohaterów. Klasa III przygotowała przedstawienie do tematu „ Piraten”, na które zaprosiła swoich kolegów z klasy I.

                                                                                                                                                                             M. Sikora

Galeria zdjęć


Mistrzyni Darta

 

W V Andrzejkowym Turnieju Darta , który odbył się 29 listopada w świetlicy wiejskiej w Naroku, a zorganizowany został przez GOKIR w Dąbrowie I miejsce zdobyła uczennica klasy VI Karolina Graca. Gratulujemy Karolinie i życzymy dalszych sukcesów sportowych.

Galeria zdjęć

 


Mikołajki 2013

Jak co roku, do wszystkich uczniów i nauczycieli naszej szkoły, przyszedł św. Mikołaj . Dzieci z kl. II przedstawiły przygotowany na tę okazję krótki występ, po czym Mikołaj wręczał nam wszystkim prezenty. Miłej atmosferze towarzyszył szelest rozpakowywanych prezentów.

Dziękujemy Mikołajowi , że co roku obdarza nas prezentami ale i ciepłym słowem.

Ewa Jarzyna

Galeria zdjęć


Andrzejki w kl. II

Jak co roku odbyło się klasowe wróżenie i jak co roku dzieci bardzo przeżywały, i niecierpliwie oczekiwały wyników wróżb. Tym razem większość wróżb przygotowały same dzieci. Tomek z mamą upiekli pyszne babeczki z wróżbami, Gabryś przygotował m.in. wróżbę na celność rzutu monetą, a Natalka wróżyła jakie będą imiona przyszłych żon i mężów. Mnie pozostał wosk, ale to tylko ze względu na bezpieczeństwo dzieci.

A między wróżbami biesiadowaliśmy dzięki uprzejmości mamy Olivera, Janka i Tomka za co serdecznie dziękuję w swoim i dzieci imieniu.

Ewa Jarzyna

Galeria zdjęć


ZAPRASZAMY DO WZIĘCIA UDZIAŁU W SZKOLNEJ AKCJI ZBIERANIA SUROWCÓW WTÓRNYCH

ZBIERAMY SUROWCE WTÓRNE (MAKULATURĘ, ALUMINIOWE PUSZKI, BATERIE, NAKRĘTKI) I ZARABIAMY

 

Jednym z najważniejszych zadań, przed którymi stoi nasze społeczeństwo, jest stworzenie systemu powszechnej edukacji ekologicznej. Powinna ona w sposób bardzo jasny przekazać rzetelną wiedzę o przyrodzie i środowisku, rozbudzać wrażliwość na piękno i bogactwo natury. Edukacja ekologiczna ma za zadanie kształtować proekologiczne przekonania i przyzwyczajenia do ochrony otaczającego nas środowiska. Jednym ze skuteczniejszych źródeł edukacji ekologicznej jest szkoła. W naszej szkole uczniowie uczą się jak dbać o środowisko i to w sposób praktyczny, przystępując do konkursu o zasięgu wojewódzkim „ Segreguj”. Konkurs trwać będzie od listopada do maja. Finał i wręczenie nagród odbędzie się w czerwcu. W każdy pierwszy poniedziałek miesiąca uczniowie przynoszą do szkoły makulaturę, puszki aluminiowe, baterie i nakrętki. Celem konkursu jest: 

-  zachęcanie wszystkich do prowadzenia selektywnej zbiórki surowców wtórnych,
-  wyrobienie nawyku segregacji odpadów w miejscu ich wytwarzania, czyli w gospodarstwach domowych i szkole,
-  wykształcanie i utrwalanie zachowań proekologicznych,
-   wykazanie korzyści płynących ze zbiórki makulatury, aluminium i baterii,
-    przeciwdziałanie zaśmiecaniu najbliższego otoczenia,

-    uwrażliwie nie na potrzeby osób niepełnosprawnych.

Dla  najaktywniejszej  klasy  przewidywane są nagrody niespodzianki. Więcej informacji na stronie www.segreguj.pl

 

nauczyciel przyrody Maria Sikora


Obchody Dnia Świętego Marcina

11 listopada podczas nabożeństwa prowadzonego przez proboszcza parafii św. Floriana w Naroku ks. Witolda Walusiaka uczniowie przedstawili dwujęzyczny program artystyczny opracowany przez nauczyciela języka niemieckiego Marię Sikorę.

Głównym przesłaniem występu było przybliżenie postaci wielkiego świętego wrażliwego na biedę i krzywdę ludzką. Później nastąpiło poświęcenie tradycyjnych rogali marcinowych nadziewanych białym makiem i pachnących  smażoną pomarańczą oraz barwnych lampionów przyniesionych przez dzieci. Po nabożeństwie uczestnicy imprezy uformowali pochód, na czele którego podążał jeździec na koniu, przyodziany w czerwony płaszcz. Przemarsz ulicami wioski zakończył się ogniskiem na placu szkolnym, gdzie na wszystkich czekał ciepły poczęstunek . Nad bezpieczeństwem podczas przemarszu oraz przy ognisku czuwali strażacy z OSP w Naroku. Całej imprezie uroku dodała oprawa muzyczna nauczyciela muzyki Pana Marka Pobierowskiego, który przygrywał na akordeonie. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przygotowania uroczystości i sprawili radość nie tylko dzieciom. Do zobaczenia w przyszłym roku na obchodach Dnia Świętego Marcina.

                                                                                  Maria Sikora

Galeria zdjęć


Przygotowania do obchodów Święta Marcina

Do wielu imprez organizowanych w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Naroku należą obchody Święta Marcina, które dzięki włączeniu się miejscowych organizacji oraz przedszkola są bardzo uroczystą imprezą.

W ramach przygotowań do tego święta uczniowie  na zajęciach Koła Regionalnego oraz  lekcjach języka niemieckiego realizowali zajęcia projektowe, których głównym celem jest kultywowanie oraz poznawanie tradycji, legend i podań związanych z postacią Świętego Marcina. Uczniowie przygotowywali plakaty  informacyjne, barwne lampiony oraz elementy dekoracyjne. Mimo listopadowej ponurej i nostalgicznej aury w szkole zapanowała radosna atmosfera. W klasach wśród barwnych papierów, piór i rozsypanej mąki powstawały prawdziwe cudeńka. Największą atrakcją okazało się jednak  pieczenie rogali oraz gąsek marcinowych, których zapachy rozchodziły się po korytarzach szkolnych. Podczas warsztatów uczniowie mieli możliwość wykazania się swoją aktywnością i kreatywnością. 

                                                                                                                                                                        Maria Sikora

Galeria zdjęć


Czas wspomnień, zadumy, refleksji i modlitwy

Tuż przed dniem Wszystkich Świętych szczególnie dbamy o groby naszych bliskich, krewnych i znajomych. Płonące znicze i świece symbolizują pamięć o zmarłych, którzy jak pisał ks. J. Twardowski „…wymknęli się naszym oczom, ale tylko się wymknęli … i tylko naszym oczom”

W atmosferze zadumy, refleksji i modlitwy uczniowie naszej szkoły tradycyjnie już odwiedzili mogiły zmarłych byłych właścicieli majątku ziemskiego z rodu von Wichellhaus, które znajdują się w lasku obok leśniczówki. Uporządkowali groby z liści, zwiędłych kwiatów i wypalonych zniczy. Ozdobili je stroikami, zielonymi gałązkami i zapalonymi zniczami. Na mogile zbiorowej bezimiennych żołnierzy poległych podczas działań frontowych w styczniu 1945 roku w Naroku, znajdującej się na miejscowym cmentarzu, ustawili również symboliczne znicze. Wspomnieli wszystkich żołnierzy, walczących i poległych na różnych frontach.

Pamięć o zmarłych niezależnie od nacji, czy wiary świadczy o wrażliwości i kulturze człowieka, o czym doskonale wiedzą dzieci Jana Pawła II.

                                                                                                      Maria Sikora

Galeria zdjęć


Ślubowanie pierwszoklasistów

Jeden z ważnych momentów w życiu Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Naroku już za nami. Dzień 16 października 2013 r. na długo utkwi naszym pierwszakom w pamięci.

W tym dniu najmłodsi uczniowie, już nieco oswojeni z atmosferą swojej szkoły złożyli uroczyste ślubowanie, że będą rzetelnie uczyć się i wykonywać wszystkie obowiązki szkolne.

W uroczystości wzięli udział rodzice pierwszoklasistów, nauczyciele i starsi uczniowie. Dyrektor szkoły skierował do uczniów ciepłe słowa, witając ich wśród braci uczniowskiej. Prosił, aby w czasie nauki i pobytu w szkole naśladować naszego patrona Jana Pawła II, który stanowi dla wszystkich wzór kolegi i ucznia.

Podczas uroczystości dzieci wykazały się znajomością zasad dobrego zachowania, zaprezentowały swoje zdolności recytatorskie i wokalne. Występom towarzyszył uśmiech i dobra zabawa.

Kulminacyjnym punktem było uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Uczniowie klasy I z uniesioną dłonią, zgodnym chórem złożyli uroczyste ślubowanie. Pasowania na ucznia Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Naroku tradycyjnie dokonał pan dyrektor – Przemysław Gajos. Wszyscy pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy i miłe upominki od Rady Rodziców.

Po uroczystym ślubowaniu nowi uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami udali się do swojej klasy na poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Gratulujemy pierwszakom i życzymy naszym najmłodszym uczniom powodzenia w naszej szkole!

Galeria zdjęć


Nie bój się, nie lękaj – wypłyń na głębię!

Te słowa to motto tegorocznego Dnia Patrona, który obchodziliśmy 22 października. Po uroczystej mszy świętej spotkaliśmy się w szkole, gdzie w czasie akademii uczniowie przedstawili program artystyczny. W sposób poważny, a czasem też humorystyczny, ukazali postać Jana Pawła II. Przypomnieli, że był on nie tylko papieżem, ale przede wszystkim dobrym człowiekiem. Kochał Boga, był całkowicie oddany Maryi. Uwielbiał  góry, dobry humor a przede wszystkim młodzież, dla której nawet po śmierci pozostał autorytetem.

Iwona Adam

Galeria zdjęć


Dzień Nauczyciela 2013

Dziękujemy za ogromne wasze serca

Tegoroczny Dzień Edukacji Narodowej został uczczony w naszej szkole wyjątkowo uroczyście. Uczniowie Klas IV – VI wykonali lawendą pachnące zaproszenia oraz drobne upominki. Uroczystej akademii, która odbyła się 14 października udział wzięli emerytowani nauczyciele, przedstawiciele Rady Rodziców, pracownicy szkoły oraz uczniowie. Zebrani mogli obejrzeć. program artystyczny przygotowany przez uczniów pod kierunkiem Pani Marioli Sikory z oprawą muzyczną Pana Marka Pobierowskiego. W programie opartym na zabawnych scenkach z życia nauczycieli oraz uczniów pojawiły się myśli o odpowiedzialnej i trudnej roli nauczycieli. Pan dyrektor Przemysław Gajos dziękując za ofiarną pracę wszystkim pedagogom i pracownikom niepedagogicznym szkoły, podkreślił ważność pełnionej przez nich misji. Do życzeń i słów podziękowania dołączyła się Pani Marta Buhl - przewodnicząca Rady Rodziców. W tym świątecznym dniu nie zabrakło wdzięcznych uczniowskici życzeń, serdecznych słów uznania i kwiatów.

M. Sikora

Galeria zdjęć


BEZPIECZNY PIERWSZAK - SPOTKANIE Z DZIELNICOWYM

Bezpieczeństwo uczniów jest jednym z priorytetów programu wychowawczego naszej szkoły. Realizując powyższy temat wspomagają nas pracownicy Komisariatu Policji w Niemodlinie, którzy od wielu lat prowadzą edukację dotyczącą bezpieczeństwa.

Pierwszoklasiści naszej szkoły mieli przyjemność uczestniczyć w zajęciach przeprowadzonych przez dzielnicowych – pana Adama Głuszka i Grzegorza Bierutę. W przystępny i interesujący sposób nasi uczniowie poznali zasady prawidłowego poruszania się po drogach. Bezpieczeństwo to nie tylko ruch drogowy, ale także ostrożność w kontaktach z nieznajomymi, bezpieczne zachowanie się w szkole, czy zachowanie się w domu podczas nieobecności dorosłych. To także wiedza o sposobach powiadamiania odpowiednich służb w przypadkach zagrażających życiu i zdrowiu dzieci. Jak się zachować, co robić w takich sytuacjach? Tego również nauczyli się uczniowie kl.I na spotkaniu z dzielnicowymi.

Na pamiątkę spotkania każdy dostał światło odblaskowe i książeczki do kolorowania, które pozwolą jeszcze lepiej utrwalić tematykę bezpieczeństwa dzieci na drodze.

Galeria zdjęć


Złota polska jesień

Ostatnie dni są wyjątkowo piękne i ciepłe, bo to właśnie „złota polska jesień”. Uczniowie kl. II wykonali na zajęciach technicznych piękne figurki i różnorodne scenki związane z jesienią. Na buziach dzieci widać duże zaangażowanie i satysfakcję jaką sprawiła im praca z materiałami przyrodniczymi.

Wychowawca : Ewa Jarzyna

Galeria zdjęć


 

„Smaki jesieni”

W miniony wtorek kl. II delektowała się smakami jesieni. Dzieci przyniosły do szkoły surowe warzywa i owoce oraz różne przetwory warzywne i owocowe. Zabawa polegała na odgadywaniu po zapachu i smaku warzyw i owoców, a wszystko z zasłoniętymi oczami. Jednak najlepiej chyba bawiły się dzieci kiedy to ja miałam zasłonięte oczy. Na koniec wszyscy ze smakiem zajadali smaczne „witaminy” i myślę, że większość dzieci przekonała się do jedzenia surówek.

Ewa Jarzyna

Galeria zdjęć

 


Chrzest czwartoklasistów

Jak co roku starsza brać szkolna przyjęła w swoje szeregi czwartoklasistów. Odbyło się to w czasie dyskoteki szkolnej zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski 2 października 2013r. Czwartoklasiści zostali oficjalnie przyjęci do starszej grupy wiekowej, ale najpierw musieli wykonać kilka ćwiczeń sprawnościowych oraz odpowiadali na pytania związane z życiem szkolnym. Musieli także spróbować specjalnej „mikstury” przygotowanej przez starszych kolegów. Zabawa była wspaniała, a czwartoklasiści zadowoleni. Jednocześnie w czasie tej dyskoteki obchodziliśmy Dzień Chłopaka.

Opiekun SU

Galeria zdjęć


Bawarskie  dożynki z udziałem uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Naroku

W niedzielę 15 IX 2013 roku w Naroku odbyły się dożynki, tym razem w stylu bawarskim. Uczniowie Szkoły Podstawowej mieli przyjemność uświetnić uroczystość swoimi występami, do których przygotowani zostali przez Pana Marek Pobierowskiego oraz Panią Marię Sikorę. Przygotowania do dożynek rozpoczęły się kilka dni wcześniej. Najpierw wykonano ozdoby i plakaty, którymi udekorowano przyczepy. Pomyślano również o dekoracji ogrodzenia szkolnego, na którym zawieszono owoce i warzywa. Tradycyjnie każda klasa przygotowała kosz darów jesiennych, które uroczyście w procesji zostały wniesione do kościoła i ustawione obok przepięknej korony żniwnej. Dary te następnie są przekazywane do ośrodków wspierających ludzi potrzebujących. O godzinie 14.00 wyruszył barwny korowód ulicami wsi, mijając pięknie przyozdobione domostwa. W festynie na boisku LZS-u uczestnicy dożynek mogli posłuchać nie tylko występów  uczniów  i przedszkolaków, ale podziwiać występy naszych niezwykle utalentowanych absolwentów, którzy tańczyli w rytmie bawarskich „szlagrów”. Uroczystość można zaliczyć do naprawdę udanych. Wszyscy  bawili  się znakomicie biorąc udział w licznych konkursach i zabawach.  Najważniejsze, to umieć się cieszyć i bawić.

Maria Sikora

Galeria zdjęć


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014

Letni wypoczynek dobiegł końca i przyszedł czas, aby powrócić w szkolne mury. Inauguracja nowego roku szkolnego 2013/2014 odbyła się w dniu 2 września 2013 r. Po mszy świętej uczniowie, nauczyciele oraz rodzice wzięli udział w uroczystym apelu. Wszystkich obecnych przywitał Pan dyrektor szkoły Przemysław Gajos, a szczególnie najmłodszych uczniów rozpoczynających naukę w klasie I. Następnie przedstawił nauczycieli poszczególnych przedmiotów oraz wychowawców klas. Uczniowie klasy pierwszej tradycyjnie otrzymali "tyty" czyli rogi obfitości ze słodyczami symbolizujące koniec beztroskiego dzieciństwa i początek kariery szkolnej. Na zakończenie wszyscy udali się do przydzielonych sal na spotkanie wychowawców z uczniami. Wszystkim uczniom życzymy wytrwałości i entuzjazmu w pracy, radości i sukcesów w nauce, a nauczycielom i rodzicom – satysfakcji i dumy z osiągnięć dzieci w roku szkolnym 2013/14.

Galeria zdjęć

 

STRONA GŁÓWNA